Najožji varstveni pas so izključno objekti za preskrbo s pitno vodo. Dovoljena je le dejavnost za oskrbo s pitno vodo – dostopa nima nihče razen delavcev, območje pa je fizično zavarovano.
Ožji varstveni pas je druga kategorija, kjer velja strog režim varovanja črpališč pred onesnaževanjem, kar pomeni, da v okolici ne smemo graditi objektov, ki bi s svojimi odpadnimi produkti kontanimirali vodo. To velja za proizvodne, obrtne in servisne objekte, energetske objekte, ki bi ogrožali vodni vir, stanovanjske hiše in poslovne objekte, ceste (magistralne in regionalne), skladišča nafte, njenih derivatov, nevarnih in škodljivih snovi, naftovode, ponikalnice za odpadne vode.
Širši varstveni pas pa ima blag režim varovanja toka podtalnice proti črpališčem.
Varstvo voda
Za redno kontrolo nad preskrbo s pitno vodo in patologijo hidričnega izvora skrbijo zavod RS za zdravstveno varovanje, zavod za socialno medicino in higieno, zdravstveni domovi in sanitarne inšpekcije. Ocenjuje se sanitarno-higiensko stanje: objekta, naprav za črpanje, čiščenje in dezinfekcijo vode, vodovodnega omrežja in rezervoarja.
Izvaja se tudi kontrola zdravstvene neoporečnosti zaposlenih pri večjih objektih. Redna kontrola in inšpekcija je obvezna za večje in važne objekte vsak mesec, za druge pa na tri mesece. Za javne vodovode so obvezne redne mesečne laboratorijske analize vode, za centralne pa so obvezni vsakodnevni pregledi, v nujnih primerih tudi večkrat na dan.